Kuidas oma autot selvepesulas õigesti pesta?
Viimaste aastatega on selvepesulate võrgustik Eestis jõudsalt laienenud ning see on väga hea viis auto regulaarselt puhtana hoida. Mida aga selvepesemise kohta teadma peaks ning kas nende abil on võimalik auto lõplikult puhtaks saada?
Vali õige pesula
Vähe sellest, et on arvukalt erinevaid pesulakette, erinevad mõnevõrra ka sama keti pesulate ülesehitused eri kohtades. Erinevused seisnevad pesuprogrammide arvus, lisavahendite võimalustes ning ka üldises kasutussõbralikkuses. Oma lemmiku leidmine sõltub ilmselt nõudmistest ja ka asukohast.
Arvestada tuleb, et väga paljudes kohtades on võimalik maksta vaid sularahas.
Leotamine ja lisaained
Kui sinu auto on kaetud kinnikuivanud mustusekihiga, soovitame valida pesula, milles on eelleotuse võimalus. Leotusaine hõlbustab suurema mustusekihi eemaldamist auto pinnalt. Kanna leotusainet autole, alustades kõige alumistest pindadest (küljekarbid, veljed, stanged, tiivad, uksed). Liiguta pesupüstolit vasakult paremale, liikudes järjest ülespoole. Lihtsaim viis selleks on jaotada auto suures plaanis neljaks – küljed, esiosa ning tagaosa.
Kui sinu velgedel on piduritolmu või kerel pigi, võid enda veljepesuaine ning pigieemaldusvahendi pesulasse kaasa võtta ja neid autole kanda enne leotusainet. Pesulates olev eelleotusvahend toimib hästi pori ning kergema mustusega, ent pigi ning piduritolmu vastu see ei aita. Veljepesu vahendit ostes oleks hea kindel olla, et see sinu velgi ei kahjusta. Oluline on see juhul, kui su autol on keskmisest erilisemad veljed
Survepesu
Kui sinu auto leotusainet ei vaja, võid kohe asuda survepesu sammu juurde. Survepesu puhul järgi sarnast taktikat – alusta kõige alumistest pindadest, liigu horisontaalsete liigutustega järjest ülespoole ning kui oled jõudnud katuseni, liigu kiirelt taas allapoole. Nii tagad selle, et näiteks katuseraamidesse kinni jäänud männiokkad jõuaksid samuti koos seebiveega maha voolata. Ära unusta rattakoopaid ja velgi!
Pesu puhul jälgi, et hoiad püstolit auto pinnast optimaalsel kaugusel. Erinevate pesupüstolite jaoks on see kaugus varieeruv, ent enamasti on soovituslik pesukaugus pesulates välja toodud.
Pea silmas varjatud kohti
Survepesu teostades pane suuremat rõhku kohtadele, kus on suuremad mustuseplekid, nt linnu väljaheited ja putukad. Ära unusta autot pestes, et auto on kõige mustem just sealt, kust sina seda ei näe – alt. Sellest tulenevalt pese hoolikalt küljekarpe ning stangesid, keskendudes ka nende alumistele servadele ja kumerustele.
Loputamine
Kui oled survepesuga lõpuni jõudnud, on aeg pesuvahend autolt maha loputada. Selleks vali loputusprogramm ning alusta auto katuselt. Pööra erilist tähelepanu detailide vahedele, kuhu pesuaine kogunema kipub. Sellised kohad on näiteks katuseraamid, ukselingid, küljeliistud, numbrimärgid, tagaluugi serv, esiklaasi all olev renn jne.
Kui loputamisel enam kusagilt pesuainet välja ei voola, oled selle sammu lõpetanud.
Vahatamine
Enamasti on pesulates veel erinevad vahaprogrammid. Pea meeles, et vaha piserdamine autole ei tee sinu autot säravamaks, nagu tavaliselt vahatamisel juhtub. Pesulas ei hõõruta vaha sisse, mis on isegi hea, sest selvepesulas autot pestes on küllaltki suur tõenäosus, et su autole jääb veel pisikesi liivaterasid ja mustuseosakesi, mille hõõrumine kahjustaks laki- ja värvikihti.
Küll aga muudab vaha su auto pinna hüdrofoobsemaks, millest tulenevalt veerevad veepiisakesed pisut hõlpsamini auto pinnalt maha.
Kuivatamine
Selvepesulas auto kuivatamine ei ole soovitatav, vähemalt mitte lapi ega kuivatusnahaga. Mõnedes pesulates on eraldi programm föönisarnase funktsiooniga, millega saad auto veidi kuivemaks. Üldiselt kuivab auto piisavalt ka sõites. Kuivatada tasub aga klaaspinnad – aknad ning peeglid, kui sul on selleks sobivad vahendid kaasa.
Selleks, et auto pinnale ei jääks kuivades valgeid laike, jälgi, et loputaksid kogu pesuvahendi hoolikalt maha.
Lisaks on enamikes pesulates võimalik viimase etapina autot loputada veega, mis on puhastatud sooladest, vältimaks valgeid laike kuivamisel.
Selvepesula eesmärk on autot kiirelt enam-vähem puhtaks saada ning see kindlasti ei asenda vajadust aeg-ajalt läbi viia põhjalikum käsipesu.
Raha ja aeg
Algajal selvepesijal võib olenevalt pesulast kuluda põhjaliku pesu peale kümme eurot või enamgi. Kui ajapikku oma autot tundma õpid ja nipid selgeks saad, ei kulu tavasuuruses sõiduauto pesemiseks eriti üle nelja-viie euro.